Ścieżki tematyczne:
Przedszkole
Szkoła Podstawowa
-- klasy 1-3 --
- Kino przygoda
-- klasy 4-6 --
- Rówieśnicy w obiektywie
-- klasy 7-8 --
- Czas dojrzewania
Szkoła ponadpodstawowa
Daty i godziny projekcji:
Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.
Cennik:
Bilet na jedno spotkanie: 20 zł
Karnet na pięć spotkań: 90 zł
Zgłoszenia:
Łukasz Adamowicz
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl
Miejsca projekcji:
Kino Agrafka
SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
cykl: Zrozumieć siebie
Kino, które pyta o postawy obywatelskie, patriotyczne i społeczne uczniów. Opowiada o tym, czym jest poczucie tożsamości narodowej, etnicznej i regionalnej oraz przywiązanie do historii i tradycji narodowych. Zachęca do zadawania pytań i podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do zaangażowania się w działania wolontariackie.
Spotkanie 1:
BIAŁA ODWAGA | Biała odwaga
reż. Marcin Koszałka, Polska 2024, 116’
”Goralenvolk” to niełatwy rozdział w polskiej historii, bo dotyczy decyzji części podhalańskich górali, którzy zdecydowali się współpracować z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Scenarzyści nie sięgają po prawdziwe postaci, ale stwarzają niejako własny „mit” na temat tego, skąd wzięło się góralenvolk.
Jest to film potrzebny, bo dotyczący takich aspektów polskiej historii, które są mało znane, a dla niektórych kontrowersyjne. Istotna jest też poruszona w filmie kwestia prawdy historycznej oraz potrzeby weryfikowania informacji, które znajdują odzwierciedlenie w filmach fabularnych.
Trzeba zaznaczyć, że ten zakorzeniony mocno w kontekście historycznym film dotyczy tak naprawdę wyborów życiowych i wartości, jakie za nimi stoją. Jest uniwersalną opowieścią o tragicznych dylematach, gdy prywatne porachunki nieszczęśliwie plotą się z dramatycznymi realiami historycznymi.
Spotkanie 2:
BĘKART | Bastarden,
reż. Nikolaj Arcel, Dania/Szwecja/Niemcy 2023, 127’
„ Bękart” to opowieść o ambicjach, przeciwieństwach i niezłomności. O pogardzie, zepsuciu, pysze oraz o człowieku i jego codziennym bohaterstwie, polegającym na wytrwałości, umiejętności przemiany i zrozumienia. Istotną rolę w filmie odgrywa również wątek szeroko pojętego poświęcenia – dla idei, marzeń i co najistotniejsze dla drugiego człowieka. Film Arcela wskazuje co w życiu jest naprawdę ważne – relacje, rodzina, realizacja marzeń. Dzieło nie potępia ambicji (a nawet ją pochwala), ale ukazuje, że czasem chorobliwe dążenie do celu prowadzi do wyniszczenia, zatracenia tego co w człowieczeństwie najważniejsze.
Spotkanie 3:
JUTRO BĘDZIE NASZE | C'è ancora domani,
reż. Paola Cortellesi, Włochy 2023, 118’
„Jutro będzie nasze” to opowieść o Delii-matce, żonie, gospodyni domowej, kobiecie pracującej, kimś z tzw. dołów społecznych, Włoszce - która po raz pierwszy w życiu ma szansę oddać swój głos w wyborach i ogólnokrajowym referendum. Aby móc zagłosować, bohaterka musi najpierw zmierzyć się z trudną sytuacją w domu - jest źle traktowana przez swojego męża.
W swoim filmie Paola Cortellesi opowiada o poważnych sprawach w ciekawy i często zaskakujący sposób; świadomie łączy rejestry komediowe z dramatycznymi. Pomimo osadzenia w konkretnych realiach, film ma wymiar uniwersalny; temat przemocy wobec kobiet/przemocy rodzinnej wyrasta ponad czas i miejsce akcji i odnosi się także do współczesności.
Spotkanie 4:
STREFA INTERESÓW | Zone of interest,
reż. Jonathan Glazer, Polska/Niemcy/Wlk. Brytania 2023, 105’
W filmie „Strefa interesów” Jonathan Glazer pokazuje temat, który niezliczone ilości razy podejmowany był już przez teksty kultury. Jednak przedstawia koszmar Holokaustu w niezwykły, dotychczas niespotykany sposób. Zło jednoznacznie obecne w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zostaje zamknięte za wysokim murem, okalającym idylliczną posiadłość dyrektora instytucji - Rudolfa Hössa.
„Strefa interesów” udziela odpowiedzi na pozornie nierozstrzygalne pytanie: jak przedstawić nieprzedstawialne? Znajduje nowy sposób reprezentacji, przypominający o zjawisku banalności zła. Zjawisku, o którym nie należy zapominać.
Spotkanie 5:
JEDNO ŻYCIE | One Life,
reż. James Hawes, Wlk. Brytania 2023, 110’
Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Należał on do osób uprzywilejowanych poprzez przynależność rasową, społeczną i majątkową, jednak wyszedł ze swojej strefy komfortu by pomagać tym, którzy uprzywilejowani nie byli. Nie przyglądał się biernie sytuacji, lecz działał.
Jedno życie to film, który ukazuje sprawczość człowieka przepełnionego empatią i życzliwością do innych. Pokazuje coś, o czym powinno się stale przypominać – jak ważne jest człowieczeństwo i czynna postawa.