Ścieżki tematyczne:
Przedszkole
Szkoła Podstawowa
-- klasy 1-3 --
- Kino przygoda
-- klasy 4-6 --
- Rówieśnicy w obiektywie
-- klasy 7-8 --
- Czas dojrzewania
Szkoła ponadpodstawowa
Daty i godziny projekcji:
Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.
Cennik:
Bilet na jedno spotkanie: 20 zł
Karnet na pięć spotkań: 90 zł
Zgłoszenia:
Łukasz Adamowicz
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl
Miejsca projekcji:
Kino Agrafka
SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
cykl: Rozwój osobisty
Kino rozwijające wrażliwość społeczną, moralną i estetyczną
Spotkanie 1:
TATAMI | Tatami
reż. Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv, USA/Wlk. Brytania/Gruzja 2023, 105’
Tatami to trzymająca w napięciu historia o odwadze i sile. O marzeniach o sprawiedliwej rywalizacji i wolności. Leila bierze udział w mistrzostwach świata w judo i ma spore szanse na zwycięstwo. Irańska zawodniczka dostaje jednak ultimatum od ojczystych władz: musi udawać kontuzję lub poddać się, inaczej zostanie uznana za zdrajczynię, a jej rodzinie będzie grozić niebezpieczeństwo. Film świetnie ukazuje uwikłanie jednostki w niezwykle skomplikowane etycznie sytuacje, jej zależność od ideologii, a także konformizm i rozpad więzi.
Spotkanie 2:
JA, KAPITAN | Io Capitano,
reż. Matteo Garrone, Włochy/Belgia/Francja 2024, 124’
Historia dwójki nastolatków, którzy podejmują decyzję o ucieczce z rodzinnego Senegalu do Europy. Są konsekwentni i zdesperowani, bo Europa jawi im się jako miejsce zapewniające karierę i dobrobyt. Film opowiada o ich wędrówce, pokazuje skutki naiwności i wiary w dobro człowieka i świata. Wyraźnie akcentuje perspektywę głównych bohaterów (emigracyjną), historię ich trudnej podróży/drogi, przetrwania jednostki, dystansując się od powielania antyimigracyjnych stereotypów. Można także mówić o filmie w kontekście moralnych wyborów np. opuszczenie przez gł. bohatera matki i sióstr, czy wykorzystywanie przez „piratów” ludzkiej desperacji, samotności, znalezienia się w sytuacji bez odwrotu i czerpania z niej zysków.
Spotkanie 3:
THE OLD OAK | The Old Oak,
reż. Ken Loach, Wielka Brytania/Belgia/Francja 2023, 113’
Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.
„The Old Oak” to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym nienawiści. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań. Film porusza ważny temat społeczny i szuka światła tam, gdzie często jest je trudno zauważyć.
Spotkanie 4:
TYLE CO NIC | Tyle co nic,
reż. Grzegorz Dębowski, Polska 2023, 93’
Jarek to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka.
Film opowiada o naszych wyborach życiowych, które codziennie podejmujemy, o tym jak nasze otoczenie i miejsce, w któym żyjemy wpływa na nasze życie.
Jak mówi sam reżyser: „Chciałem opowiedzieć, jak z pozoru drobne rzeczy z naszego otoczenia stają się tak naprawdę „nami” – to, ile zarabiamy, o której wstajemy, czy jeździmy na wakacje, czy mamy dostęp do komunikacji miejskiej, jakie mamy relacje z sąsiadami i jak to wszystko wpływa na nasz związek, rodzinę czy w końcu poczucie sensu życia.” To cenna refleksja, potrzebna nam wszystkim.
Spotkanie 5:
WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO | Magyarázat mindenre,
reż. Gábor Reisz, Węgry/Słowacja 2023, 123’
Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.
Film opowiada o politycznym oraz o osobistym, napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia, szczególnie w coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Nie bez powodu, akcja filmu rozgrywa się w liceum, podczas matur, w czasie, w którym podejmujemy ważne decyzje – dotyczące naszej dalszej edukacji, wyboru zawodu czy miejsca pracy. Jednakże nasze decyzje wpływają nie tylko i wyłącznie na nas samych.