Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Szkoła ponadpodstawowa

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Bilet na jedno spotkanie: 18 zł

Karnet na pięć spotkań: 75 zł

Zgłoszenia:

Łukasz Adamowicz
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

cykl: Zrozumieć siebie

...

Spotkanie 1:

Braty
BRATY | Braty
reż. Marcin Filipowicz, Polska 2022, 82’

Nagrodzony przez Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” filmu „Braty” to intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Siedemnastoletni Filip (Hubert Miłkowski) stoi u progu dorosłości, to jeszcze dzieciak, który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dlań wzór do naśladowania. Chłopcy kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec (Cezary Łukasiewicz), niegdyś świetny tata i mąż, pogrążony w żałobie co wieczór zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom próbuje zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.
Pojęcia kluczowe: coming of age, dziecko czy już dorosły?, film, w którym przeglądamy się niczym w lustrze

Spotkanie 2:

Close
BLISKO | Close,
reż. Lukas Dhont, Belgia/Niderlandy/Francja 2022, 105’

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
Pojęcia kluczowe: emocje a uczucia, empatia, odpowiedzialność za innych, wyrażanie uczuć, odtrącenie

Spotkanie 3:

Chleb i sól
CHLEB I SÓL | Chleb i sól,
reż. Damian Kocur, Polska 2022, 100’

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum. Student warszawskiej Akademii Muzycznej podczas wakacji wraca do rodzinnej miejscowości w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.
Pojęcia kluczowe: odpowiedzialność za decyzje, życie w społeczności, powrót do domu rodzinnego i konfrontacja ze światem własnej młodości

Spotkanie 4:

Houria
HOURIA | Houria,
reż. Mounia Meddour, Algieria 2022, 104’

Algier. Houria jest utalentowaną tancerką, która marzy, aby występować w Algierskim Balecie Narodowym. Aby związać koniec z końcem w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po wygraniu finałowego zakładu Houria zostaje napadnięta przez Alego, który jest zdeterminowany, aby odzyskać pieniądze. Kiedy budzi się w szpitalu, rokowania nie są optymistyczne: nie umie mówić i z całą pewnością już nigdy nie będzie tańczyć. Houria nie potrafi zrezygnować ze swoich marzeń i z pełnym zaangażowaniem rozpoczyna rehabilitację. W ośrodku poznaje inne kobiety skrzywdzone przez los. Houria postanawia, że pomoże im wyjść poza poranione ciała i stanąć prosto – ucząc je tańca.
Pojęcia kluczowe: kobiecość, siostrzeństwo, mutyzm, wola walki, trauma, radzenie sobie z traumą poprzez sztukę, wyrażanie siebie poprzez sztukę

Spotkanie 5:

An Cailin Ciúin
CICHA DZIEWCZYNA | An Cailin Ciúin,
reż. Colm Bairéad, Irlandia 2022, 94’

Opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.
Pojęcia kluczowe: dziecięca wrażliwość, opieka nad innymi, przemiana, relacja dziecko-dorosły, samotność, smutek, strata, więzi rodzinne

Propozycja dodatkowa

Silent Twins
SILENT TWINS | Silent Twins,
reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska/USA/Wlk. Brytania 2022, 113’

Przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej („Córki dancingu”, „Fuga”) z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?
Pojęcia kluczowe: autodestrukcja, izolacja, nadwrażliwość, komunikacja, kino autorskie, wyobraźnia, problemy psychiczne