Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Szkoła ponadpodstawowa

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2022/2023 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Bilet na jedno spotkanie: 15 zł
+ koszty prelekcji

Karnet na pięć spotkań: 65 zł
+ koszty prelekcji

Zgłoszenia:

Paula Janik
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

cykl: Obrazy współczesności

Niepokorny cykl dla młodych gniewnych, na który składają się najbardziej palące problemy współczesności: kontakt z obcą kulturą, nienawiść na tle rasowym, nierówności społeczne, tożsamość seksualna, religijność czy wizerunek kreowany przez media. Wybrane tytuły, uhonorowane najważniejszymi nagrodami świata filmu (Oscar, Złota Palma), reprezentują kino gatunkowe, jak i niezależne, zarówno film fabularny, jak i dokument, na przemian ironiczny dystans i gorące zaangażowanie.

Spotkanie 1:

Johnny
JOHNNY | Johnny,
reż. Daniel Jaroszek, Polska 2022, 119’

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Spotkanie 2:

Syndrom Hamleta
SYNDROM HAMLETA | Syndrom Hamleta,
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska / Niemcy 2022, 90’

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Spotkanie 3:

C’mon, c’mon
C’MON C’MON | C’mon, c’mon,
reż. Mike Mills, USA 2021, 108’

Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.

Spotkanie 4:

Petite Maman
MAŁA MAMA | Petite Maman,
reż. Celine Sciamma, Francja 2021, 72’

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?

Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

Spotkanie 5:

Piosenki o miłości
PIOSENKI O MIŁOŚCI | Piosenki o miłości,
reż. Tomasz Habowski, Polska 2021, 90’

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

Propozycje dodatkowe

Flee
PRZEŻYĆ | Flee,
reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania/Francja/Norwegia/Szwecja 2020, 89’

Amin Nawabi (pseudonim), 36-letni ambitny naukowiec, planuje zamieszkać z długoletnim partnerem Casperem i wziąć z nim ślub. Coś go jednak powstrzymuje; Amin wciąż odwleka decyzję i znika na kolejnych zagranicznych delegacjach.

Jonas, dokumentalista, przyjaciel Amina, nie potrafi pojąć tego zachowania, zastanawia się, czy odpowiedzi należy szukać w dawnych przeżyciach Amina. Choć znają się od czasów nastoletnich, gdy Amin przyjechał sam do miasteczka Jonasa, Amin wyjawił bardzo niewiele informacji o tym, skąd przybył i jak się znalazł w Danii. Teraz, dwadzieścia lat później, uświadomiwszy sobie, że przeżyta trauma go blokuje, Amin postanawia swoją historią podzielić się z Jonasem, by móc wreszcie ruszyć z miejsca i żyć dalej.