Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Szkoła ponadpodstawowa

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2019/2020 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Bilet na jedno spotkanie: 13 zł
+ koszty prelekcji

Zgłoszenia:

Paula Janik
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

cykl: Obrazy współczesności

Niepokorny cykl dla młodych gniewnych, na który składają się najbardziej palące problemy współczesności: kontakt z obcą kulturą, nienawiść na tle rasowym, nierówności społeczne, tożsamość seksualna, religijność czy wizerunek kreowany przez media. Wybrane tytuły, uhonorowane najważniejszymi nagrodami świata filmu (Oscar, Złota Palma), reprezentują kino gatunkowe, jak i niezależne, zarówno film fabularny, jak i dokument, na przemian ironiczny dystans i gorące zaangażowanie.

Spotkanie 1:

Quo Vadis, Aïda?
AIDA | Quo Vadis, Aïda?,
reż. Jasmila Žbanić, Bośnia i Hercegowina/Austria/Francja/ Holandia/ Niemcy/ Norwegia/ Polska/ Turcja/ Rumunia/ Afganistan 2020, 104’

To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Spotkanie 2:

Gagarine
GAGARINE | Gagarine,
reż. Fanny Liatard, Jeremy Trouilh, Francja 2020, 95’

16-letni Youri spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym, paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem. Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Youri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine – ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu – przekształcając go we własny „statek kosmiczny”…

Spotkanie 3:

Hine Anachnu
OTO MY | Hine Anachnu,
reż. Nir Bergman, Włochy/Izrael 2020, 94'

Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania… W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Spotkanie 4:

Cafarnaúm
KAFARNAUM | Cafarnaúm,
reż. Nadine Labaki, Liban/USA 2018, 121'

Dwunastoletni Zejn pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia. Przed sądem odtwarza swoją historię, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość.

Spotkanie 5:

Sweat
SWEAT | Sweat,
reż. Magnus von Horn, Polska/Szwecja 2020, 100'

Trzy dni z życia Sylwii Zając (Magdalena Koleśnik), influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama.

Propozycje dodatkowe

Les Misérables
NĘDZNICY | Les Misérables,
reż. Ladj Ly, Francja 2019, 102’

Montfermeil, które pulsuje od napięć, gniewu i niepewności to miejsce, w którym nieustannie toczy się gra o lokalne wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji.

Mustang
MUSTANG | Mustang,
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Turcja/Katar/Niemcy 2015, 97’

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna "znać swoje miejsce", bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.